معرفی جامع الگوریتم های گوگل و نحوه کارکرد در رتبه بندی سایت ها

خانه / سئو / معرفی جامع الگوریتم های گوگل و نحوه کارکرد در رتبه بندی سایت ها

الگوریتم های گوگل چیست؟

تعریف گوگل:

همه ما در روز بارها و بارها از گوگل برای سوالاتی که داریم استفاده می کنیم. پس بیایم نگاهی به مسیر جستجو در گوگل بیندازیم.

الگوریتم های گوگل
نحوه کار الگوریتم ها

کار گوگل از جایی شروع می شود که ما یک کلمه کلیدی را جستجو می کنیم و گوگل مناسب ترین محتوا را در نتایج نشان می دهد. گوگل هوش بسیار بالایی دارد و نتایج جستجو را براساس اطلاعاتی که از ما دارد به نمایش در می آورد. شاید این سوال پیش بیاد که گوگل اطلاعات ما را از کجا بدست می آورد؟ خب جواب این سوال خیلی راحته، گوگل با توجه به تاریخچه مرورگر، موقعیت جغرافیایی، اطلاعات فیسبوک، ایمیل و… این اطلاعات را بدست می آورد و این باعث می شود تا گوگل به عادت های ما پی ببرد و حدس بزند ما دقیقا دنبال چه چیزی هستیم. در حقیقت گوگل تمام فعالیت های آنلاین مارا زیر نظر دارد و یک پروفایل وسیعی از ما دارد. البته جای نگرانی نیست.

خب حالا که با نحوه کار گوگل آشنا شدید بریم سراغ تعریف الگوریتم.

تعریف الگوریتم:

تعریف عمومی الگوریتم مجموعه ای از دستورالعمل ها است که مرحله به مرحله اجرا می شوند و یک هدف خاصی را دنبال می کنند و شروع و پایان مشخصی دارند.

حالا  نوبت این رسیده که با الگوریتم های گوگل آشنا شویم.

الگوریتم های گوگل برای بهینه سازی و سئو در گوگل استفاده می شوند. این الگوریتم ها باعث می شوند تا گوگل روش های نادرست برای بدست آوردن رتبه خوب را شناسایی کند و اجازه رتبه ی بالا به این سایت ها ندهد و همچنین باعث می شود تا سایت های بی کیفیت و دارای اسپم را هم در رتبه های اول نشان ندهد. در واقع این الگوریتم ها تمام تلاش خود را می کنند تا با همه ی راه های دور زدن گوگل مقابله کنند. گوگل برای شناخت و درجه بندی سایت ها از این الگوریتم ها استفاده می کند.

خب بهتره با مهم ترین الگوریتم های گوگل آشنا شویم و ببینیم هر کدوم چه کاری انجام می دهند تا شما هم همیشه جزء رتبه های برتر گوگل باشید و از بروزرسانی های الگوریتم های گوگل جا نمونید .

 1. الگوریتم کافئین (caffeine algorithm)

تعریف:

الگوریتم کافئین همیشه در حال پیدا کردن صفحات جدید است و تمام تلاش خود را می کند تا این صفحات را در کوتاه ترین زمان ممکن ایندکس کند و از طرفی هم حواسش به بروزرسانی هایی که توسط مدیران سایت ها روی صفحات انجام می شود هم هست. کافئین فقط برای بهبود نتایج گوگل طراحی شده است و به هیچ وجه نمی تواند سایتی را جریمه کند. همچنین این الگوریتم می تواند فعالیت شما را در شبکه های اجتماعی هم بررسی کند

هدف:

بهبود نتایج گوگل

برای این که در گوگل جایگاه خوبی داشته باشیم باید همیشه در حال بروزرسانی سایتمان باشیم و شبکه های اجتماعی را فراموش نکنیم.

 • الگوریتم پاندا (panda algorithm)

تعریف:

الگوریتم پاندا از مهم ترین الگوریتم های گوگل محسوب می شود و الگوریتمی است که سایت هارا براساس نمره ای که برایشان در نظر می گیرد در نتایج نشان می دهد و تمام توجهش به محتوای سایت است. کار الگوریتم پاندا این است که محتوای کوتاه، کپی و تکراری سایت ها را تشخیص دهد و آن سایت ها را جریمه کند. الگوریتم پاندا هوش بسیار بالایی دارد و حتی می تواند محتوا هایی را که شما از چندین سایت دیگر جمع آوری کرده اید را نیز تشخیص دهد. پاندا نمره خوبی برای محتوا های کوتاه درنظر نمی گیرد زیرا معتقد است محتوای خلاصه نیاز مخاطب را برطرف نمی کند. او همچنین حساسیت بالایی نسبت به نمایش تبلیغات زیاد در سایت را دارد. نکته دیگری که برای پاندا مهم است این است که مخاطب چقدر در سایت شما وقت می گذراند و چقدر از لینک های داخلی استفاده می کند.

هدف:

هدف الگوریتم پاندا، مقابله با سایت هایی است که محتوای کپی دارند.

دلیل نام گذاری:

نام این الگوریتم از Navneet Panda توسعه دهنده این الگوریتم گرفته شده است

برای این که مورد حمله الگوریتم پاندا قرار نگیریم، بایدها و نبایدهای زیر را باید رعایت کنیم:

     بایدها:

بالا بودن کیفیت سایت، جذاب و جدید بودن محتوا، هماهنگی عنوان با محتوا، اعتبار و ارزش محتوا، بررسی تمام جوانب موضوع.

     نبایدها:

محتوا نباید کپی و تکراری باشد، محتوا نباید کوتاه و خلاصه باشد، استفاده از تبلیغات زیاد، زیاده روی در استفاده ازکلمات کلیدی، نگارش نادرست متن و داشتن غلط املایی.

 • الگوریتم پنگوئن (penguin algorithm)

تعریف:

الگوریتم پنگوئن الگوریتمی است که تمام لینک سازی های سایت شما را بررسی می کند و می تواند بک لینک های اسپم و غیر طبیعی را از بک لینک های استاندارد و طبیعی تشخیص دهد. این الگوریتم هر چند وقت یکبار سایت شما را بررسی می کند و در صورتی که به بک لینک های اسپم برخورد کند سایت را جریمه می کند و رتبه آن را کاهش می دهد. از طرفی هم سایت هایی که لینک های طبیعی دارند را در جایگاه های بالاتری نشان می دهد.

حواستان باشد که اگر از طرف پنگوئن جریمه شوید برگشتن به رتبه های بالا کار دشوار و زمان بری است، پس حواستان به بک لینک های سایتتان باشد.

هدف:

مقابله با سایت هایی که بک لینک می خرند و از تکنیک های کلاه سیاه در لینک سازی استفاده می کنند.

برای این که مورد حمله این الگوریتم گوگل قرار نگیریم بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

بایدها:

استفاده از بک لینک های طبیعی، لینک دادن به سایت های مرتبط، بک لینک ها در صفحاتی استفاده شوند که محتوای مرتبط با آن را دارند، لینک دادن به سایت های مرتبط.

نبایدها:

خرید بک لینک، لینک دادن به سایت های اسپم، زیاده روی در استفاده از بک لینک، استفاده از بک لینک های بی کیفیت.

 • الگوریتم گورخر (zebra algorithm)

تعریف:

امروزه در دنیای وب فروشگاه های زیادی راه اندازی شده اند و به کسب و کار اینترنتی می پردازند. تشخیص مورد اعتماد بودن سایت توسط کاربران کار سختی است به همین دلیل یکی از الگوریتم های گوگل به نام الگوریتم گورخر به کمک کاربران آمده است و فروشگاه های اینترنتی را کیفیت سنجی می کند و در صورتی که تشخیص دهد سایتی مورد اعتماد نیست آن را از نتایج گوگل حذف می کند و از طرف دیگر رتبه سایت هایی که تمام استاندارد ها را رعایت می کنند و مورد اعتماد می باشند را افزایش می دهند.

هدف:

هدف این الگوریتم مبارزه با سایت های فروشگاهی کلاه بردار است.

دلیل نام گذاری:

به دلیل اینکه بدن گورخر باعث دفع حشرات موزی از اطراف آن می شود این الگوریتم را با این نام نامگذاری کرده اند زیرا الگوریتم گورخر باعت دفع سایت های موزی از نتایج گوگل می شود دلیل دیگر این نامگذاری میتواند شباهت بدن گورخر به بارکد باشد.

باید ها و نباید هایی که برای در امان ماندن از حملات الگوریتم گورخر در فروشگاه اینترنتی باید رعایت کنیم:

بایدها:

داشتن نماد اعتماد، داشتن بارکد برای تمام محصولات، وجود شماره تماس و آدرس دقیق فروشگاه در سایت، واکنش گرا بودن سایت، داشتن ضمانت نامه برای محصولات، معرفی کامل محصولات و داشتن محتوای مناسب، داشتن درگاه پرداخت امن، حفظ اطلاعات کاربران.

نبایدها:

زیاد بودن مراحل خرید، گول زدن مشتری، دادن وعده های دروغ برای محصول، وجود مشکلات فنی در سایت.

 • الگوریتم پیج لایوت (page layout algorithm)

تعریف:

تبلیغات بیش از اندازه در سایت ها باعث آزار کاربر می شود و همین باعث می شود تا مخاطب سریع سایت را ترک کند.الگوریتم پیج لایوت یکی دیگر از الگوریتم های گوگل است که به کمک کاربر آمده تا اینگونه سایت ها را جریمه کند. الگوریتم پیج لایوت حساسیت بسیار بالایی نسبت به تبلیغات دارد و اگر تشخیص دهد سایتی در تبلیغات زیاده روی کرده است یا تبلیغات غیر مرتبط با سایت خود را نمایش می دهد، رتبه آن سایت را کاهش می دهد.

هدف:

هدف الگوریتم پیج لایوت این است که صفحه هایی که به واسطه تبلیغات زیاد سنگین شده اند را جریمه کند.

بایدها و نبایدهایی که باید به آن توجه کرد:

بایدها:

رعایت اعتدال در تبلیغ، استفاده از تبلیغات مرتبط

نبایدها:

زیاده روی در تبلیغات، بالا بودن حجم تصاویر و صفحه

 • الگوریتم پی دی لون (pay day loan algorithm)

تعریف:

الگوریتم پی دی لون زمانی به سایت ما حمله می کند و رتبه سایت را کاهش می دهد که برای بالا بردن رتبه سایت خود کلمات کلیدی نامرتبط با محتوا را زیاد به کار برده باشیم. استفاده زیاد از کلمات کلیدی نه تنها باعث افزایش رتبه نمی شود بلکه باعث می شود تا الگوریتم پی دی لون سایت ما را جریمه کند.

هدف:

مقابله با سایت های هرز و اسپم

دلیل نام گذاری:

الگوریتم پی دی لون از عبارت وام در آمریکا گرفته شده است، وام به معنی بسیار هرز و اسپم است.

برای این که مورد حمله الگوریتم پی دی لون قرار نگیریم، بایدها و نبایدهای زیر را باید رعایت کنیم:

بایدها:

استفاده به اندازه از کلمات کلیدی مرتبط

نبایدها:

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط

 • الگوریتم مرغ مگس خوار (hummingbird algorithm)

     تعریف:

کار الگوریتم باهوش مرغ مگس خوار این است که باسرعت و دقت بالایی که دارد عبارت جستجو شده کاربر را تفسیر کند و مرتبط ترین نتایج را نشان دهد.

این الگوریتم گوگل مانند الگوریتم کافئین نقشی در جریمه کردن سایت ها ندارد و فقط عبارت جستجو شده توسط کاربر را تجزیه و تحلیل می کند و تاثیری در سئو وبسایت ما ندارد.

هدف:

نمایش بهترین نتیجه برای عبارت جستجو شده توسط کاربر و بدست آوردن رضایت کاربر

دلیل نام گذاری:

مرغ مگس خوار سرعت و دقت بالایی دارد از این رو بخاطر شباهت این الگوریتم به مرغ مگس خوار این نام را انتخاب کرده اند.

با توجه به توصیه های زیر می توانید جایگاه خوبی در گوگل کسب کنید:

بایدها:

ما باید تلاش کنیم تا با استفاده از کلمات هم معنی با کلمه کلیدی، تولید محتوای جذاب و نوشتن توضیحات کافی در تگ ها برای عکس ها و ویدیو ها کاری کنیم تا مرغ مگس خوار سایت ما را به عنوان سایت برتر بشناسد.

نبایدها:

صرف کردن وقت برای جا دادن کلمات کلیدی در محتوا اشتباه ترین کار ممکن است.

 • الگوریتم کبوتر (pigeon algorithm)

تعریف:

الگوریتم کبوتر به بررسی عبارت جستجو شده توسط کاربر می پردازد و اگر این جستجو به موقعیت مکانی اشاره داشته باشد، الگوریتم کبوتر بهترین نتایج را نشان می دهد تا نیاز کاربر در کوتاه ترین زمان برطرف گردد. الگوریتم کبوتر سعی می کند تا علاوه بر این که موقعیت مکانی را تشخیص دهد، نزدیک ترین مکان را به همراه اطلاعات دقیق آن به کاربر نمایش دهد.

هدف:

هدف الگوریتم کبوتر آشنایی با کسب و کار اطراف مان است و از طرف دیگر با هدف جستجوی محلی نیز کمک بزرگی به این کسب و کار ها می کند.

دلیل نام گذاری:

الگوریتم کبوتر، مانند پرنده کبوتر همیشه در حال بررسی مکان های نزدیک است و اگر سایتی مفید و جامع پیدا کند بیشتر آن را در نتایج گوگل نشان می  دهد.

باید هایی که برای بهبود سایتمان از نظر الگوریتم کبوتر باید رعایت کنیم:

بهبود سئو محلی سایت، ثبت سایت در نقشه گوگل، تمام اطلاعات مانند آدرس و تلفن خود را در پاصفحه سایت درج کنید و همچنین ایجاد صفحه تماس با ما

 • الگوریتم موبایل فرندلی یا سازگار با موبایل (mobile geddon algorithm)

تعریف:

قطعا این الگوریتم گوگل برای شما آشناست و نیاز به توضیح چندانی ندارد. همانطور که می دانیم تا چند سال پیش بیشترین جستجوها با دسکتاپ انجام میشد اما رفته رفته جستجو با دسکتاپ جای خود را به جستجو با تلفن همراه و تبلت ها داد، تنها چیزی که موجب آزار کاربران تلفن همراه بود نمایش نامناسب سایت ها در موبایل ها بود زیرا صفحات برای دسکتاپ طراحی شده بودند. پس گوگل فکری به حال کاربران موبایل کرد و از الگوریتم موبایل گدون خود رونمایی کرد. کار این الگوریتم این است که رتبه سایت هایی که با موبایل سازگاری ندارند را کاهش می دهد و یا از نتایج گوگل حذف می کند. با این حال تمام مدیران سایت ها تلاش می کنند تا سایتی طراحی کنند که مناسب هر نوع سیستم عاملی باشد.

هدف:

هدف این الگوریتم بدست آوردن رضایت کاربران موبایل و تبلت است.

با رعایت بایدها و نباید های زیر رضایت الگوریتم موبایل فرندلی را می توانید بدست آوردید:

بایدها:

طراحی واکنش گرا، انتخاب جایگاه درست برای اجزای سایت در موبایل، انتخاب فونت مناسب موبایل، بهینه کردن اندازه تصاویر.

نبایدها:

وقتی می خواهیم سایت را برای موبایل بهینه کنیم نباید از محتوای سایت چیزی کم شود زیرا در سئو سایت تاثیرگذار است.

 1. الگوریتم رنک برین (rank brain algorithm)

تعریف:

یکی دیگر از الگوریتم های گوگل که روی بهینه سازی نتایج گوگل تاثیر می گذارد الگوریتم رنک برین یا هوش مصنوعی است که اول مفهوم مورد نظر کاربر را درک و تفسیر می کند و به پردازش عبارت جستجو شده می پردازد و بعد نتایج  را به ترتیب و بر اساس رفتار کاربر (که در اول مقاله توضیح دادیم) بهینه سازی می کند و نمایش می دهد اما کار رنک برین در اینجا تمام نمی شود و تلاش می کند تا بفهمد کاربر از نتایج راضی است یا خیر؟ خب شاید سوال پیش بیاد که الگوریتم رنک برین چگونه می تواند رضایت کاربر را تشخیص دهد؟

خب رنک برین تمام رفتار کاربر را مورد بررسی قرار می دهد، مثلا سایتی که کاربر انتخاب کرده است و مدت زمانی که در سایت مانده است و این که آیا کاربر از سایت دیگری هم بازدید کرده است. الگوریتم رنک برین تمام اینها را بررسی می کند.

بررسی رفتار تمام کاربران و این که برای هر کاربر نتایج متفاوت و برحسب رفتارش را نشان دادن کار بسیار دشواری است که الگوریتم رنک برین به خوبی از پس آن برآمده است.

هدف:

هدف این الگوریتم گوگل همانند کافئین و مرغ مگس خوار بدست آوردن رضایت کاربران است.

 1. الگوریتم رقص گوگل (google dance  algorithm)

تعریف:

الگوریتم رقص گوگل به سایت یا صفحه تازه ایندکس شده یک فرصت کوتاه مدت آزمایشی می دهد تا در صفحه اول گوگل باشد، در این مدت کوتاه الگوریتم رقص گوگل رفتار کاربران و میزان رضایت آنها را در مقابل وبسایت مورد بررسی قرار می دهد. برای مثال ما محتوایی را به تازگی در سایت خود منتشر کرده ایم، الگوریتم رقص گوگل برای این که جایگاه محتوای ما را مشخص کند برای مدت کوتاهی آن صفحه را در نتایج اول گوگل نمایش می دهد تا رفتار کاربران را نسبت به محتوای ما و میزان نرخ کلیک سایت را با سایت های رقبا مقایسه می کند و بعد جایگاهی مناسب برای آن صفحه در نظر می گیرد. این یعنی کاربران و نرخ کلیک باعث مشخص کردن جایگاه سایت در گوگل می شوند.

البته گاهی هم ممکن است به طور موقت سایت را در پایین ترین نتایج نمایش دهد و یا حتی آن را حذف کند تا با این بالا و پایین کردن رتبه عکس العمل ما را زیر نظر بگیرد.

هدف:

آنالیز محتوای سایت ها براساس رفتار کاربران

برای بهتر شدن جایگاه سایتتان باید نکات زیر را رعایت کنید:

بایدها:

بالا بودن کیفیت محتوا نسبت به سایت های رقبا، تعامل با کاربر، اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی

نبایدها:

در مدتی که الگوریتم رقص گوگل دارد ما را محک می زند نباید عکس العملی نشان دهیم. مثلا نباید متن یا کدها را ویرایش کرد و یا نباید بک لینک و روش های کلاه سیاه را امتحان کرد، بلکه باید فقط صبور بود تا سایت به ثبات جایگاه برسد.

 1. الگوریتم بِرت (BERT  algorithm)

تعریف:

الگوریتم برت بر روی مفهوم عبارت جستجو شده تمرکز دارد. می توان گفت الگوریتم برت بروزرسانی الگوریتم رنک برین است اما این دلیل نمی شود که گوگل الگوریتم رنک برین را نادیده بگیرد. گوگل زمانی از الگوریتم برت استفاده می کند که متوجه شود عبارت جستجو شده نیاز به پردازش بالاتری دارد. در واقع این دو الگوریتم مکمل یکدیگراند.

هدف:

نمایش بهترین نتایج

بایدها و نبایدهایی که باید رعایت کنید:

بایدها:

تمرکز روی مفهوم کلمات کلیدی

نبایدها:

استفاده کردن از کلمات در جایگاه نادرست، نگارش نادرست

 1. الگوریتم سند باکس (sandbox algorithm)

تعریف:

از دیگر الگوریتم های گوگل می توان به الگوریتم سند باکس اشاره کرد که کارش این است که سایت های تازه تاسیس را از سایت هایی که سابقه بالاتری دارند تفکیک می کند. دلیل این کار هم این است که هر روزه سایت های زیادی در حال راه اندازی هستند و گوگل برای این که از کیفیت محتوا و فعالیت شما مطمئن شود، برای مدتی سایت شما را در سند باکس قرار می دهد. البته گاهی هم ممکن است گوگل سایتی را در سندباکس قرار ندهد.

هدف:

اطمینان حاصل کردن از ارزشمند بودن محتوای سایت های تازه تاسیس شده.

بایدها و نبایدهایی که باید به آن توجه کرد:

بایدها:

در مدتی که سایت شما در سند باکس گوگل قرار دارد بهتر است تلاش کنید تا محتوای خوب و ارزشمندی تولید کنید، لینک سازی های خود را بهبود دهید و فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی شروع کنید.

نبایدها:

استفاده از تکنیک های کلاه سیاه، تکرار زیاد کلمه کلیدی

 1. الگوریتم تازگی محتوا (freshness  algorithm)

تعریف:

الگوریتم تازگی محتوا همانطور که از نامش پیداست اهمیت بسیار زیادی به تاریخ انتشار محتوا می دهد و هر چه محتوا تازه تر باشد، جایگاه بالاتری در گوگل دارد البته این به این معنا نیست که فقط با تازه بودن محتوا رتبه خوبی نصیب سایت ما می شود بلکه در صورتی که تمام اصول الگوریتم های دیگر را رعایت کنیم و محتوای تولید شده کیفیت و ارزش بالایی داشته باشد، می تواند در رتبه های برتر ظاهر شود.

هدف:

نشان دادن سایت هایی که تاریخ انتشار بروزتری دارند در رتبه های بالاتر

بایدها و نبایدهایی که باید رعایت کنیم:

بایدها:

بروز نگه داشتن محتوای سایت، بروزرسانی کردن محتوای قدیمی، مقالاتی که بازدید بالایی دارند را همیشه باید بروز نگه داریم.

نبایدها:

حذف تاریخ انتشار محتوا

نتیجه گیری:

اگر می خواهید گوگل سایت شما را جزء بهترین سایت ها به کاربرانش معرفی کند، باید تمام الگوریتم های گوگل را بشناسید، از وضعیت بروزرسانی هایشان غافل نشوید و پیگیر جدیدترین الگوریتم های گوگل باشید و وضعیت سایت خود را بر اساس این الگوریتم ها بهینه سازی کنید.

نویسنده: فــرزانه رحمتی نسب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *